Wczytywanie...
Idź do treści

FAQ

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Cześć, nazywam się Igor Wojtkowiak i jestem fotografem biznesowym. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w trakcie ustalania szczegółów sesji :)

1. Jakie rodzaj sesji mogę zamówić?

Zamówić możesz dowolną sesję dla swojej firmy:

  • portretową typu headshot, czyli zdjęcia na jednolitym tle wykorzystywane w małych formatach najczęściej w stopkach maila, identyfikatorach czy komunikacji wewnętrznej

  • wizerunkową, są to portrety indywidualne na jednolitym tle lub w przestrzeni biurowej, czasami również zdjęcia grupowe. Zdjęcia te najczęściej są wykorzystywane w komunikacji zewnętrznej, w SM czy wysyłane do mediów.

  • Sesja zdjęciowa employer brandingowa jest specjalnym rodzajem sesji fotograficznej, która ma na celu promowanie firmy jako atrakcyjnego miejsca pracy. Skupia się na przedstawieniu kultury organizacyjnej, środowiska pracy, wartości firmy oraz jej pracowników w pozytywnym świetle. Celem takiej sesji jest nie tylko przyciągnięcie potencjalnych kandydatów do pracy, ale również budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy w oczach obecnych pracowników, klientów i partnerów biznesowych.

  • Contentową, czyli pokazującą charakter firmy tętniącej życiem - najczęściej są to zdjęcia przy pracy lub aranżowane. Mogą to być również zdjęcia wnętrz, czy konkretnych produktów. Wszystko to, co będzie przydatne w późniejszej komunikacji wg ustalonej koncepcji i strategii

  • Eventową, czyli reportaż z ważnych wydarzeń firmy

2. Gdzie można wykonać sesje?

Sesję można wykonać w biurze klienta lub w studio, w dowolnym mieście. Najczęściej jednak sesja odbywa się u klienta z wykorzystaniem mobilnego studia. Zdjęcia można przeprowadzić w różnych lokalizacjach, w tym w przestrzeniach biurowych, salach konferencyjnych, czy też na zewnątrz. Ważne jest, aby miejsce było odpowiednio przestronne. Można również połączyć zdjęcia na jednolitym tle ze zdjęciem w przestrzeni bez ruszania się z miejsca. Do każdego planu wykorzystuję oświetlenie studyjne oraz podgląd zdjęć na żywo, dzięki czemu każda fotografowana osoba na bieżąco może śledzić postępy i wprowadzać ewentualne korekty.

3. Ile miejsca potrzeba na sesję?

Do sesji potrzebuję przestrzeni o minimalnych wymiarach 3 na 6 metrów, aby móc swobodnie ustawić sprzęt i oświetlenie. Jeśli masz pomieszczenie o innych wymiarach lub nie jesteś pewny to możemy to sprawdzić w czasie wizji lokalnej lub możesz wysłać filmik lub zdjęcia i będę mógł ocenić czy zmieścimy tam mobilne studio

4. Ile czasu potrzeba na przeprowadzenie sesji?

Czas trwania sesji zależy od wielu czynników, takich jak liczba osób do sfotografowania i rodzaj zdjęć. Zwykle, sesja trwa od 3 do 8 godzin. W praktyce pracujemy w godzinach działania firmy, tak, aby żaden pracownik nie musiał przychodzić przed swoimi godzinami pracy ani nie musiał zostawać po pracy.

5. Czy da się wykonać zdjęcia w biurze gdzie jest mało światła?

Wykorzystuję mobilne studio z profesjonalnym oświetleniem, co pozwala mi na pracę w różnych lokalizacjach bez utraty jakości zdjęć, niezależnie od warunków panujących w miejscu gdzie fotografuję.

6. Ile osób jednego dnia można sfotografować?

W jednym dniu jestem w stanie sfotografować od 5 do 20 osób, w zależności od wymagań co do zdjęć, ich ilości i dostępności osób. Trzeba mieć na uwadze, że make-up również jest ważnym czynnikiem determinującym czas trwania sesji. Wizaż u Pań zazwyczaj trwa trochę dłużej niż u Panów.

7. Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? W co się ubrać?

O tym mówię w osobnym filmie, który możesz znaleźć na mojej stronie lub kanale na Youtube.
Plik z poradnikiem w formie PDF, możesz pobrać tutaj: Jak przygotować się do biznesowej sesji?

8. Z kim pracujesz w trakcie sesji?

Zapewniam całą obsługę sesji, a osoba ją zlecająca może skupić się tylko na poinformowaniu uczestników. Na każdej sesji zdjęciowej towarzyszy mi wizażystka, która również może zająć się pomocą przy układaniu włosów czy garderoby. Ma też zawsze przy sobie parownice, aby w razie czego wyprasować pogniecione ubranie. W zależności od sesji dodatkowo towarzyszy mi asystent, oświetleniowiec lub operator kamery.

9. Czy na sesji obecna jest wizażystka?

Tak, na każdej sesji zdjęciowej współpracuję z profesjonalną wizażystką, która zadba o ułożenie włosów czy pomoc w doborze odpowiedniej garderoby, tak by wydobyć najlepszy wygląd w każdej przestrzeni. Pomoże w ułożeniu włosów czy doborze i ułożeniu garderoby. Na ten temat nagrałem osobny film, który obejrzysz na mojej stronie i Youtube.

10. Czy mogę wybrać zdjęcia do retuszu?

Oczywiście. Podczas sesji korzystam z tetheringu, czyli przesyłania zdjęć do komputera na żywo, dzięki czemu możesz na bieżąco oglądać zdjęcia i wybierać swoje ulubione. Tak wybrane zdjęcia poddawane są retuszowi. Jeśli wolisz jednak wybrać zdjęcia później, aby móc je np z kimś skonsultować, to wysyłam wtedy paczkę zdjęć do wyboru tego samego dnia lub maksymalnie jeden dzień po sesji.

11. Kiedy zobaczę pierwsze zdjęcia i jakiej obróbce są poddawane?

Zdjęcia zobaczysz już w trakcie sesji zdjęciowej na dużym ekranie. Dzięki temu cały czas masz wpływ na postępy prac i możesz wprowadzać korekty w dowolnym momencie, lub oznaczyć zdjęcia, które koniecznie chcesz dostać. Następnie wybrane zdjęcia przechodzą delikatny retusz cery, włosów, ubrań, bez graficznych zmian czyli usuwania lub dodawania obiektów czy zmiany kolorów ubrań. Czas oddania zdjęć różni się oczywiście w zależności od ilości zdjęć i aktualnego nakładu pracy, ale w praktyce jest to 1-4 dni robocze od wybrania zdjęć.

12. Jak długo czekam na gotowe pliki?

Zwykle, gotowe pliki są dostępne do odbioru w ciągu 5 dni roboczych od wyboru zdjęć, ale w zazwyczaj staram się aby ten termin był krótszy.

13. W jakich formatach dostaję pliki?

Dostarczam pliki w formatach JPEG oraz TIFF. Możliwe jest również dostarczenie zdjęć w innych formatach na specjalne życzenie klienta.

14. Ile czekam na gotowe zdjęcia z Eventu?

W zależności od założeń współpracy, zdjęcia mogą być wysyłane na bieżąco już w trakcie Eventu, najczęściej zdjęcia oddawane są kilka godzin po Evencie, lub dnia następnego.

15. Ile kosztuje sesja?

Cena sesji zależy od wielu czynników, takich jak liczba osób, ilość zdjęć, lokalizacja sesji oraz specyficzne wymagania. Proszę o kontakt w celu ustalenia szczegółowej wyceny.

16. Co składa się na cenę sesji?

Cena sesji składa się z kosztów przygotowania (wizja lokalna, spotkania koncepcyjne), czasu pracy, używanego sprzętu, profesjonalnego wizażu, postprodukcji, a także dodatkowych czynników takich jak wynajem przestrzeni, jeśli jest to konieczne.

17. Czy mam doświadczenie we współpracy z dużymi korporacjami?

Mam doświadczenie w przeprowadzaniu sesji zdjęciowej dla największych korporacji w Polsce. W moim portfolio znajdują się również zdjęcia i filmy wizerunkowe dla gigantów biznesowych z całego świata, a zadowolenie klientów często wyrażane jest w opiniach na Google czy LinkedIn.

18. Czy realizujesz też filmy?

Tak, w swojej ofercie mam realizację filmów na potrzeby firmowej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Specjalizuję się w filmach eksperckich, czy video pokazujących różne procesy w firmie. Dodatkowo realizuję wywiady, video podcasty, krótkie formy do social mediów czy eventy. 

19. Jak długo będę czekać na odpowiedź?

Na wszystkie wiadomości odpowiadam niezwłocznie po ich otrzymaniu. Zazwyczaj jest to do 1-2 godzin. Czasami ten czas może się wydłużyć do 24 godzin.

20. Kiedy otrzymam ofertę?

Ofertę przygotowuje od razu po otrzymaniu wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych do sesji. Jeśli ich nie mam, skontaktuję się z Tobą i w ciągu kilku godzin otrzymasz kompletną ofertę z uwzględnieniem wszystkich czynników wpływających na cenę końcową.

21. Kiedy jest najbliższy możliwy termin sesji?

Oczywiście - to zależy :) Zazwyczaj czas oczekiwania na sesję to 1-2 tygodnie. W bardziej obłożonych miesiącach ten czas może się wydłużyć do miesiąca. Czasami zdarzają się wolne terminy z dnia na dzień, dlatego zawsze warto o to dopytać.Jeśli Twoja firma szuka fotografa, który specjalizuje się w fotografii biznesowej, spełni oczekiwania dotyczące sesji jednocześnie zapewnia szybki czas realizacji zdjęć i późniejszej postprodukcji skontaktuj się ze mną.